Pedeapsa primită de șeful unei secții din cadrul SRL „Chișinău-Gaz”, învinuit de luare de mită
Șeful sectorului de exploatare gaz Buiucani din cadrul SRL ,,Chișinău-Gaz”, învinuit de săvârșirea infracțiunii de luare de mită, a fost condamnat de prima instanță, fiindu-i stabilită o pedeapsă sub formă de amendă în mărime de 125.000 de lei, cu privarea dreptului de a ocupa funcții în instituțiile de stat și organizații comerciale pe un termen de 2 ani. Decizia a fost pronunțată de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani.
Cauza penală a fost pornită în luna mai 2023, de către Centrul Național