Astăzi, 26 iunie
Fenomenul fraudelor telefonice continuă. Alți șase cetățeni au pierdut peste un milion de lei
Timp de 24 de ore, Poliția a înregistrat încă șase cazuri de fraudă telefonică, cu un prejudiciu total de peste un milion de lei. Cinci dintre acestea au fost comise anterior, dar au fost raportate de victime abia acum.
Potrivit Poliției, cel mai mare prejudiciu constituie peste 700.000 de lei, bani proveniți din economiile unei persoane care a fost indusă în eroare de falși reprezentanți ai unei instituții financiare.
În aceeași perioadă, 208 de cetățeni au reușit să evite să cadă în plasa es
Canicula modifică programul militarilor: Instruiri matinale, hidratare intensificată și dușuri reci
Conducerea Armatei Naționale a instituit măsuri suplimentare de protecție a militarilor pentru perioada caniculară, anunță Ministerul Apărării. Una dintre acestea este desfășurarea programului de instruire doar dimineața, când temperatura aerului este moderată.
Instituția susține că sergenții și soldații sunt asigurați cu apă potabilă în cantități nelimitate și au posibilitatea să facă dușuri răcoritoare după efectuarea ședințelor practice în condiții de campanie sau a altor exerciții fizice.
Reforma impozitării salariilor nu va fi aplicată în 2027. Ministerul Finanțelor anunță revizuirea proiectului
Modificarea sistemului de impozitare a salariilor nu va fi aplicată în anul 2027. Ministerul Finanțelor anunță că decizia a fost luată în urma consultărilor publice și a propunerilor primite la proiectul politicii fiscale.
„În urma consultărilor și a propunerilor primite la proiectul politicii fiscale, modificarea sistemului de impozitare a salariilor nu va fi aplicată în anul 2027”, se arată în precizarea instituției.
Proiectul politicii fiscale pentru anul 2027 prevedea schimbări importante
Avocatul Poporului s-a autosesizat după moartea deținutului împușcat la Judecătoria Strășeni
Avocatul Poporului, Ceslav Panico, s-a autosesizat în cazul decesului deținutului de 23 de ani care a murit, vineri, după ce a fost împușcat în timpul unei tentative de evadare din curtea Judecătoriei Strășeni. Ombudsmanul anunță că va examina circumstanțele producerii incidentului și va monitoriza desfășurarea anchetei pentru a verifica dacă au fost respectate drepturile fundamentale ale persoanei aflate în custodia statului.
Potrivit instituției, sesizarea ex-officio a fost inițiată în baza i
VIDEO/ Mihail Chiriac, cel de-al doilea polițist care și-a pierdut viața în accidentul de la Sîngerei, condus pe ultimul drum
Mihail Chiriac, cel de-al doilea polițist care și-a pierdut viața în accidentul rutier produs în raionul Sîngerei, a fost înmormântat vineri, 26 iunie, în satul Hăsnășenii Mari din raionul Drochia. Familia, colegii, prietenii și sute de oameni au venit să-i aducă un ultim omagiu.
La ceremonia funerară au participat și conducerea Ministerului Afacerilor Interne, în fruncte cu Daniella Misail-Nichitin, șeful Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, colegi, reprezentanți ai autorit
R. Moldova face un nou pas spre independența energetică. A fost semnat contractul pentru construcția LEA Bălți-Suceava
Republica Moldova își consolidează interconectarea cu sistemul energetic european, după ce autoritățile au semnat, vineri, contractul pentru proiectarea, furnizarea echipamentelor și construcția liniei electrice aeriene de înaltă tensiune Bălți-Suceava (400 kV). Noua infrastructură, considerată una dintre cele mai importante investiții din sectorul energetic din ultimii ani, va crește securitatea aprovizionării cu energie electrică și va reduce dependența de un număr limitat de surse de alimenta
Autoritățile de la Kiev simplifică procedura de dobândire a cetățeniei pentru etnicii ucraineni din R. Moldova
Etnicii ucraineni din R. Moldova vor putea dobândi cetățenia Ucrainei printr-o procedură simplificată. Anunțul a fost făcut de prim-ministra Ucrainei, Iulia Sviridenko, în urma unei întâlniri cu omologul său moldovean, Alexandru Munteanu.
„Guvernul a inclus R. Moldova în lista statelor ai căror cetățeni sunt acoperiți de acest mecanism. Decizia a fost discutată cu prim-ministrul R. Moldova, Alexandru Munteanu. Acesta este un pas firesc pentru țările noastre. Suntem uniți de o frontieră comună,
FOTO/VIDEO Ucraina și Rusia au făcut un nou schimb de prizonieri. Câte 160 de militari s-au întors acasă
Ucraina și Federația Rusă au efectuat un nou schimb de prizonieri, în urma căruia fiecare parte a eliberat câte 160 de militari. Potrivit autorităților de la Kiev, toți militarii ucraineni reveniți acasă se aflau în captivitate încă din anul 2022.
Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a anunțat că printre cei reveniți acasă se numără militari ai Forțelor Armate ale Ucrainei, Serviciului Special de Transport, Gărzii Naționale și Serviciului de Frontieră de Stat. Aceștia au luptat la Mariup
Trafic suspendat pe bulevardul Ștefan cel Mare. Transportul, redirecționat în timpul cursei „Chișinău 10 km Night Run”
Traficul rutier va fi suspendat de sâmbătă, 27 iunie, ora 17:00, până duminică, 28 iunie, ora 02:00, pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, în perimetrul străzilor Mitropolit Gavriil Bănulescu-Bodoni și Alexandr Pușkin. De asemenea, în intervalul 19:00-23:55, circulația va fi oprită pe un tronson mai extins al bulevardului, cuprins între străzile Toma Ciorbă și Ismail.
Restricțiile sunt introduse în contextul desfășurării evenimentului sportiv „Chișinău 10 km Night Run”, anunță Primăria capita
Fără gaze naturale timp de cinci zile în mai multe localități din sudul țării. Energocom anunță lucrări de profilaxie
Locuitorii mai multor localități din sudul Republicii Moldova vor rămâne temporar fără gaze naturale, în perioada 29 iunie - 3 iulie 2026, din cauza unor lucrări planificate de profilaxie la infrastructura de distribuție.
Anunțul a fost făcut de S.A. „Energocom”, care precizează că livrarea gazelor naturale va fi sistată în toate localitățile din raionul Ceadîr-Lunga, cu excepția satului Copceac. Totodată, întreruperea va afecta și satele Corten și Valea Perjei din raionul Taraclia.
Potrivit c
Schimbare de conducere la Orhei. Valentin Uncu a fost ales președinte al raionului
Consiliul Raional Orhei a demis conducerea raionului și a ales un nou președinte în cadrul ședinței extraordinare desfășurate joi. Anunțul a fost făcut de Sergiu Aga, reprezentant al Partidului Liga Orașelor și Comunelor și fost candidat la alegerile locale din Orhei.
Astfel, 24 de consilieri au votat pentru eliberarea din funcție a președintelui raionului, Vasile Adașan, și a celor trei vicepreședinți - Mihail Paciu, Veaceslav Căpățînă și Natalia Răilean. Ulterior, Valentin Uncu, reprezentant