FOTO/ Doi moldoveni au încercat să transporte peste frontieră arme și muniție fără să le declare
Două tentative de transportare nedeclarată a armelor și muniției au fost depistate de oamenii legii. Potrivit Serviciului Vamal, incidentele au avut loc în punctele de trecere Leușeni și Sculeni.
Primul caz a fost înregistrat la postul vamal Leușeni, unde, în urma controlului unui autocar care venea din Cehia. Inspectorii vamali au descoperit într-o valiză o armă pneumatică și zece recipiente cu gaz. Bunurile nu au fost declarate autorității vamale și aparțineau unui cetățean al Republicii Mold