miercuri, 24 iunie, 2026
  • USD
  • EUR
Guvernul va acorda două milioane de lei pentru familiile polițiștilor decedați în urma accidentului din raionul Sîngerei
Colaj ziar.md. Sursa: Poliția R. Moldova, captură de ecran TVN

Guvernul va acorda două milioane de lei pentru familiile polițiștilor decedați în urma accidentului din raionul Sîngerei

Familiile polițiștilor de patrulare care au decedat în accidentul produs în raionul Sîngerei vor primi câte un milion de lei din partea Guvernului R. Moldova. Hotărârea a fost aprobată în cadrul ședinței Executivului de astăzi, care a început cu un minut de reculegere în memoria celor doi angajați ai Ministerului Afacerilor Interne (MAI).

„Vreau să exprim profunda tristețe pe care o resimțim în această dimineață în urma tragediei care s-a produs la Sîngerei. (...) Este o pierdere grea pentru familii, pentru colegii de la MAI și pentru întreaga societate. La solicitarea doamnei ministre de Interne, am decis împreună cu colegii din Guvern să alocăm astăzi mijloace financiare din fondul de rezervă, în scopul acordării ajutorului material pentru familiile acestor polițiști. În numele guvernului R. Moldova, vreau să transmit sincere condoleanțe familiilor îndurerate, colegilor și tuturor celor care i-au cunoscut”, a declarat premierul Alexandru Munteanu în debutul ședinței.

Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, a precizat că mijloacele financiare vor fi alocate MAI pentru Inspectoratul General al Poliției (IGP), care va asigura transferarea acestora către beneficiari în cel mai scurt timp.

„Cei doi angajați ai serviciului patrulare Sîngerei se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, îndeplinindu-și misiunea în slujba cetățeanului și a siguranței publice. Prin sacrificiul lor suprem au demonstrat devotamentul și responsabilitatea care le presupune profesia de polițist. (...) Intervenția Guvernului este necesară pentru a oferi un sprijin imediat familiilor afectate de această tragedie și pentru a exprima solidaritatea statului față de cei care și-au pierdut viața în exercitarea datoriei de serviciu”, a menționat oficiala.

Mihail Chiriac, în vârstă de 29 de ani, și Nicolae Dragan, în vârstă de 25 de ani, au decedat în după-amiaza zilei de 23 iunie, după ce au fost loviți violent de un Volkswagen în satul Grigorăuca, raionul Sîngerei. Impactul s-a produs în timp ce oamenii legii se aflau pe acostament, în afara autospecialei de serviciu care staționa regulamentar, cu semnalele luminoase conectate.

Șoferul Volkswagenului, care anterior a declarat că ar fi adormit la volan, a fost reținut pentru 72 de ore. Ofițera de presă a Inspectoratului General al Poliției (IGP), Mariana Bețivu, a confirmat astăzi informația pentru ziar.md.

În această dimineață, toate autospecialele Poliției din R. Moldova au pornit simultan semnalele acustice, în semn de omagiu și recunoștință față de Mihail Chiriac și Nicolae Dragan.

Autospecialele de poliție din toată țara vor porni simultan sirenele în memoria celor doi polițiști decedați
În semn de omagiu și recunoștință față de cei doi polițiști care și-au pierdut viața în tragicul accident produs ieri, în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, toate autospecialele Poliției Naționale din Republica Moldova vor porni simultan semnalele acustice astăzi, la ora 09:00. Potrivit Poliției, gestul simbolic reprezintă un moment
Polițiștii care au fost loviți de o mașină la Sîngerei au decedat la spital. Șoferul ar fi adormit la volan
Cei doi polițiști de patrulare loviți de un automobil în timp ce se aflau în serviciu la Sîngerei au murit la spital, în pofida eforturilor medicilor de a le salva viața. Poliția Națională a anunțat că este vorba despre Mihail Chiriac, în vârstă de 29 de ani, și Nicolae Dragan,
Impact violent pe traseul R6. Doi polițiști de patrulare, transportați la spital în stare extrem de gravă
Doi polițiști de patrulare au fost grav grav răniți după ce au fost loviți de un automobil pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei. Poliția Națională informează că accidentul s-a produs în timp ce ambii angajați se aflau pe acostament, în afara autospecialei de serviciu. Mașina Poliției staționa