joi, 25 iunie, 2026
  • USD
  • EUR
Treizeci de zile de arest la domiciliu pentru șoferul implicat în accidentul soldat cu decesul a doi polițiști
Captură de ecran. Sursa: TVN

Treizeci de zile de arest la domiciliu pentru șoferul implicat în accidentul soldat cu decesul a doi polițiști

Șoferul care ar fi provocat accidentul în urma căruia au decedat doi polițiști a fost plasat în arest la domiciliu pentru 30 de zile. Bărbatul și-a recunoscut vina, transmite NordInfo.

Potrivit sursei citate, procurorul de caz va contesta decizia, întrucât a solicitat arest preventiv.

Nicolae Dragan, în vârstă de 25 de ani, și Mihail Chiriac, în vârstă de 29 de ani au decedat în după-amiaza zilei de 23 iunie, după ce au fost loviți violent de un Volkswagen în satul Grigorăuca, raionul Sîngerei. Impactul s-a produs în timp ce oamenii legii se aflau pe acostament, în afara autospecialei de serviciu care staționa regulamentar, cu semnalele luminoase conectate.

Conducătorul Volkswagenului - un profesor de muzică din satul Pelinia, raionul Drochia, ar fi pierdut controlul asupra volanului după ce ar fi adormit. Acesta a fost reținut pentru 72 de ore în ziua accidentului. Procuratura Generală a pornit o cauză penală pentru încălcarea regulilor de securitate a circulației rutiere cu consecințe deosebite de grave. Potrivit legislației, fapta se pedepsește cu între șase și zece ani de închisoare, cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.

Nicolae Dragan a fost petrecut astăzi pe ultimul drum, la procesiunea funerară fiind prezenți zeci de polițiști, precum și șeful Inspectoratului General al Poliției (IGP), Viorel Cernăuțeanu, și ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin.

Mihail Chiriac va fi înmormântat mâine, 26 iunie, notează TVN.

VIDEO/ Polițistul Nicolae Dragan, petrecut pe ultimul drum. La procesiune a participat șeful IGP și ministra de Interne
Polițistul de patrulare Nicolae Dragan, care și-a pierdut viața alături de un coleg pe 23 iunie, a fost petrecut astăzi pe ultimul drum. Potrivit imaginilor publicate de NordNews, la procesiunea funerară au participat zeci de polițiști, precum și șeful Inspectoratului General al Poliției (IGP), Viorel Cernăuțeanu, și ministra Afacerilor Interne,
Guvernul va acorda două milioane de lei pentru familiile polițiștilor decedați în urma accidentului din raionul Sîngerei
Familiile polițiștilor de patrulare care au decedat în accidentul produs în raionul Sîngerei vor primi câte un milion de lei din partea Guvernului R. Moldova. Hotărârea a fost aprobată în cadrul ședinței Executivului de astăzi, care a început cu un minut de reculegere în memoria celor doi angajați ai Ministerului