VIDEO/ Polițistul Nicolae Dragan, petrecut pe ultimul drum. La procesiune a participat șeful IGP și ministra de Interne
Polițistul de patrulare Nicolae Dragan, care și-a pierdut viața alături de un coleg pe 23 iunie, a fost petrecut astăzi pe ultimul drum. Potrivit imaginilor publicate de NordNews, la procesiunea funerară au participat zeci de polițiști, precum și șeful Inspectoratului General al Poliției (IGP), Viorel Cernăuțeanu, și ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin.
Mai multe echipaje ale Poliției au format o coloană și s-au deplasat spre cimitir cu cu girofarurile pornite.
Sursa video:
Nicolae Dragan, în vârstă de 25 de ani, și Mihail Chiriac, în vârstă de 29 de ani au decedat în după-amiaza zilei de 23 iunie, după ce au fost loviți violent de un Volkswagen în satul Grigorăuca, raionul Sîngerei. Impactul s-a produs în timp ce oamenii legii se aflau pe acostament, în afara autospecialei de serviciu care staționa regulamentar, cu semnalele luminoase conectate.
Șoferul Volkswagenului - un profesor de muzică din satul Pelinia, raionul Drochia, care ar fi adormit la volan, a fost reținut pentru 72 de ore în ziua accidentului. Procurorii au cerut ca bărbatul să fie plasat în arest preventiv pentru 30 de zile, iar judecătorii urmează să examineze astăzi demersul.
În dimineața zilei de 24 iunie, toate autospecialele Poliției din R. Moldova au pornit simultan semnalele acustice, în semn de omagiu și recunoștință față de Mihail Chiriac și Nicolae Dragan.
Tot pe 24 iunie, Guvernul a aprobat alocarea a două milioane de lei pentru familiile celor doi polițiști decedați.

