Republica Moldova continuă ieșirea din acordurile moștenite din perioada sovietică
Parlamentul a decis să retragă Republica Moldova dintr-un acord semnat acum mai bine de 30 de ani cu statele din spațiul ex-sovietic privind folosirea vagoanelor de marfă și a containerelor moștenite după destrămarea Uniunii Sovietice.
Documentul datează din 1993 și a fost creat într-o perioadă în care fostele republici sovietice încercau să împartă infrastructura feroviară rămasă după URSS și să mențină funcțional transportul de mărfuri.
Autoritățile de la Chișinău spun însă că acest acord nu