Energocom a cumpărat, în premieră, energie electrică de pe Bursa Română de Mărfuri din București
Ministerul Energiei anunță că Energocom a cumpărat astăzi, în premieră, 15 MWh energie electrică de pe Bursa Română de Mărfuri din București, Operator de Piață de Energie Electrică Desemnat din România. Testul a urmărit „diversificarea surselor de energie și dezvoltarea parteneriatelor existente”.
Directorul interimar al SA Energocom, Eugeniu Buzatu a precizat că „această acțiune marchează un pas important în strategia Energocom de a extinde opțiunile de achiziție și de a consolida parteneriate