Gheorghe Hajder, despre apa din Bălți: Ce ajunge la consumatori este responsabilitatea operatorului, nu a Ministerului
Ministerul Mediului este responsabil de resursele de apă, nu și de apa livrată consumatorilor. Precizările au fost făcute de ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, în contextul problemei apei din municipiului Bălți.
Potrivit oficialului, Apă-Canal Bălți are obligația de a asigura faptul că apa livrată consumatorilor este calitativă și corespunde tuturor normelor. În cazul în care testele de laborator confirmă că apa este neconformă, autoritățile publice locale pot ataca în instanță operatorul pen