PNL, USR și UDMR l-au propus pe europarlamentarul Siegfried Mureșan pentru funcția de premier al României
Partidul Național Liberal (PNL), Uniunea Salvați România (USR) și Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR) l-au propus astăzi pe europarlamentarul Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru al României.
„Vreau să mulțumesc colegilor care reprezintă astăzi USR și UDRM pentru că în baza discuțiilor pe care le-am avut în aceste zile am hotărât să îl susținem pe domnul Siegfried Mureșan ca propunere de premier. Este o propunere care se bazează pe experiența dânsului în ceea ce privește gestionarea fondurilor europene, a bugetelor mari de investiții. Este un om profesionist, care a dovedit în acești ani că este atașat valorilor europene și credem că pentru actuala perioadă este o soluție pentru România”, a menționat liderul PNL, Ilie Bolojan, în cadrul unei conferințe de presă susținută în comun cu reprezentanții USR și UDMR.
O poziție similară a adoptat președintele USR, Dominic Fritz. Potrivit acestuia, un guvern minoritar de dreapta, condus de Siegfried Mureșan, reprezintă o propunere rezonabilă, responsabilă, capabilă să deblocheze criza politică din România.
„Faptul că fostul partener de coaliție Partidul Social Democrat (PSD) a dat jos Guvernul a fost un act de iresponsabilitate. De aceea, ne așteptăm ca acum și PSD să fie rezonabil. Nu este rezonabil să avem un guvern monocolor PSD”, a precizat Fritz.
La rândul său, senatorul UDMR, Turos Lóránd, și-a exprimat speranța că criza politică guvernamentală să se finalizeze în câteva zile.
„Mulțumesc mult colegilor din PNL și partenerilor noștri de încredere din USR și UDMR pentru faptul că, în mod transparent și transparent, au dezbătut o soluție în birourile de conducere ale celor trei partide și au propus nominalizarea mea pentru funcția de prim-ministru al României. Convingerea mea este că oamenii din România vor modernizare și reformare, iar preocuparea noastră este să venim să facem o ofertă onestă, cinstită, adoptată și susținută în mod transparent de cele trei partide”, a punctat Siegfried Mureșan.
Prima reacție din PSD a venit de la vicepreședinta formațiunii, Diana Tuşa, care a declarat că PNL și USR „își bat joc de România”.
„După ce au urlat o lună de zile să vină PSD-ul să-şi asume”, votând în același timp rezoluții după rezoluții că nu mai fac niciodată Guvern cu PSD, acum schimbă foaia. În fapt, nu vor niciun alt Guvern. Nu vor soluții. Doar inventează motive ridicole, condiții absurde și crize false pentru a-şi păstra scaunele, salariile, casele de protocol şi privilegiile. O adunătură de politicieni egoişti și iresponsabili, care au transformat blocajul guvernamental în meserie, sacrifică viitorul unei țări întregi pentru interesele lor meschine. Dezgustător!", a scris Tuşa pe Facebook.
Potrivit presei de peste Prut, președintele României, Nicușor Dan, a declarat că noul guvern ar trebui să fie instalat până pe 30 iunie.
Președinția română a anunțat deja oficial că liderul de la Cotroceni se va întâlni astăzi cu președinții PSD, PNL, USR și UDMR, dar și cu cel al Grupului parlamentar al minorităților naționale. Discuțiile vor avea loc la ora 18:00.
România are un Guvern interimar din 5 mai, după demiterea lui Ilie Bolojan prin moțiunea de cenzură inițiată de parlamentari din PSD, AUR și PACE – Întâi România.
De la declanșarea crizei politice, Nicușor Dan a propus două candidaturi pentru funcția de premier: Eugen Tomac și Adrian Veștea.
Eugen Tomac și-a depus mandatul pe 14 iunie, după ce nu a reușit să obțină susținerea necesară din partea partidelor parlamentare, iar Guvernul propus de Adrian Veștea nu a reușit să obțină votul de învestitură în Parlament.
Dacă Legislativul va respinge și următoarea desemnare, președintele României poate dizolva Parlamentul și convoca alegeri anticipate.

