Atenție la albine și viespi! Săptămâna trecută, șapte persoane au suferit șoc anafilactic de la înțepături
Săptămâna trecută, șapte cetățeni au suferit șoc anafilactic de la înțepături de albine și viespi. Datele au fost prezentate de Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească (CNAMUP).
Potrivit CNAMUP, în perioada 30 iunie - 6 iulie, ambulanța a fost solicitată pentru 76 de persoane cu mușcături sau înțepături de animale și insecte.
Amintim că alte șase persoane au suferit șoc anafilactic săptămâna trecută, după ce au fost înțepate de albine sau viespi.
Urmăriți-ne și pe can