Schimbare de conducere la Orhei. Valentin Uncu a fost ales președinte al raionului
Consiliul Raional Orhei a demis conducerea raionului și a ales un nou președinte în cadrul ședinței extraordinare desfășurate joi. Anunțul a fost făcut de Sergiu Aga, reprezentant al Partidului Liga Orașelor și Comunelor și fost candidat la alegerile locale din Orhei.
Astfel, 24 de consilieri au votat pentru eliberarea din funcție a președintelui raionului, Vasile Adașan, și a celor trei vicepreședinți - Mihail Paciu, Veaceslav Căpățînă și Natalia Răilean. Ulterior, Valentin Uncu, reprezentant al Partidului Acțiune și Solidaritate, a fost ales în funcția de președinte al raionului Orhei cu votul a 25 de consilieri.
După alegere, acesta le-a mulțumit colegilor și a spus că își dorește o colaborare bazată pe rezultate, nu pe apartenența politică.
„Vă mulțumesc mult, dragi colegi. Sper să fim o echipă unită, nu după culori politice, ci după evaluări și rezultate. Le mulțumim tuturor celor care au fost implicați în acest consiliu și le dorim succes”, a declarat Valentin Uncu.
Vasile Adașan și vicepreședinții Mihail Paciu, Veaceslav Căpățînă și Natalia Răilean au fost numiți în funcții la sfârșitul lunii decembrie 2023. Fostul președinte al raionului a candidat și la funcția de primar al municipiului Orhei în cadrul alegerilor locale noi organizate în luna mai.