Moldovenii continuă să raporteze tardiv fraudele telefonice
În ultimele 48 de ore, Poliția a înregistrat încă șapte cazuri de fraudă telefonică, cu un prejudiciu de peste un milion de lei. Șase dintre acestea au fost comise anterior, dar nu au fost raportate de victime.
ÎN aceeași perioadă, 440 de tentative de escrocherie au fost prevenite datorită vigilenței cetățenilor.
Amintim că escrocii folosesc identități false, pretinzând că sunt angajați ai instituțiilor de drept, ai băncilor, ai Serviciului de Informații și Securitate (SIS), ai serviciilor poștale, inspectori fiscali, reprezentanți ai companiilor de telecomunicații sau de energie, ai ministerelor, curieri, juriști etc.
Nicio instituție bancară și nicio autoritate publică nu solicită date personale prin telefon. Dacă sunteți contactați sub diverse pretexte și vi se solicită sume de bani, întrerupeți imediat conversația și apelați la Poliție.