Judocanul Adil Osmanov s-a calificat în semifinalele Jocurilor Olimpice de la Paris

Sursa foto: Comitetul Național Olimpic și Sportiv

Judocanul moldovean Adil Osmanov s-a calificat în semifinalele Jocurilor Olimpice de la Paris, în categoria 73 de kg. Cu un anunț în acest sens a venit Comitetul Național Olimpic și Sportiv (CNOS).

Potrivit CNOS, Osmanov l-a învins pe americanul Jack Yonezuka, uzbekul Murodjon Yuldoshev și mongolul Erdenebayar Batzaya.

„În semifinalele categoriei de greutate 73 kg, Adil Osmanov îl va întâlni pe francezul Joan-Benjamin Gaba”, au transmis reprezentanții Comitetului.

Amintim că, duminică, judocanul Denis Vieru a obţinut medalia de bronz la Jocurile Olimpice, devenind primul sportiv din țara noastră care a urcat pe podiumul olimpic la această disciplină.

Performanţă fabuloasă pentru R. Moldova. Denis Vieru a cucerit medalia de bronz la Jocurile Olimpice
Performanţă fabuloasă pentru R. Moldova. Judocanul Denis Vieru a obţinut, duminică, medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. În finala mică, Denis Vieru l-a învins pe francezul Walide Khyar prin procedeul waza-ari. Denis Vieru devine primul judocan moldovean care a cucerit o medalie…

Urmăriți-ne pe canalul nostru de Telegram

Potrivit unei decizii aprobate de Cabinetul de miniștri în luna aprilie a anului curent, sportivii care vor lua medalia de aur la Jocurile Olimpice și Paralimpice din această vară vor primi câte trei milioane de lei. La rândul lor, cei care se vor clasa pe locul II și III vor primi câte 2,6 și, respectiv, două milioane de lei.

Sportivii care vor ocupa locul IV vor primi 600.000 de lei, pentru locul V - statul va oferi 600.000 de lei, iar pentru locul VI – 400.000 de lei. Totodată, pentru locul VII, sportivii vor primi 300.000 de lei, iar pentru locul VIII - 200.000 de lei.

Jocurile Olimpice de la Paris au început pe 26 iulie şi vor dura până la 11 august. R. Moldova participă la olimpiadă cu o delegație formată din 26 de sportivi, care vor concura în zece discipline sportive, dintre care două în premieră – tenis de masă și echitație.

Premii de până la trei milioane de lei pentru sportivii moldoveni care vor fi medaliați la Jocurile Olimpice de la Paris
Sportivii moldoveni care vor fi medaliați la ediţia a XXXIII-a a Jocurilor Olimpice de vară şi ediţia a XVII-a a Jocurilor Paralimpice din anul curent, organizate în orașul Paris, Franța, vor primi premii de până la trei milioane de lei. Guvernul a aprobat cuantumul premiilor pentru performanţele ob…