De astăzi, fumătorii sunt vizați de noi restricții. Unde sunt interzise țigările, vape-urile și narghileaua
Începând cu ziua de astăzi, fumatul și vapingul sunt interzise în mai multe spații publice, iar încălcarea noilor reguli atrage sancțiuni mai dure. Noile prevederi vizează atât țigaretele clasice, cât și dispozitivele de încălzire a tutunului, narghileaua și alte produse similare.
Astfel, fumatul este interzis pe terenurile de joacă pentru copii, terenurile de sport, în parcurile de distracții, grădinile zoologice, parcurile acvatice, pe terenurile aferente piscinelor, plaje, în stațiile de transport public și în zonele destinate îmbarcării sau debarcării pasagerilor, precum și în pasajele pietonale subterane.
Restricțiile se aplică inclusiv în scările blocurilor de locuit, coridoare, cabinele ascensoarelor, alte spații comune, precum și pe balcoanele apartamentelor și căminelor.
O altă prevedere interzice fumatul și utilizarea dispozitivelor electronice pe o rază de zece metri de la intrările în spațiile publice închise și locurile de muncă, dar și de la ferestrele deschise și sistemele de ventilare. Distanța va fi calculată în linie dreaptă.
Totodată, legislația interzice comercializarea pliculețelor cu nicotină pentru uz oral, inclusiv a celor cu nicotină sintetică, considerate de specialiști produse cu un potențial ridicat de dependență, mai ales în rândul adolescenților.
Amenzi mai dure pentru fumători și administratorii spațiilor publice
Noul cadru legal prevede sancțiuni mai severe atât pentru persoanele care fumează în locuri interzise, cât și pentru administratorii spațiilor publice care nu asigură respectarea regulilor.
Persoanele fizice care vor încălca interdicțiile riscă amenzi cuprinse între 1.750 și 2.250 de lei sau între 40 și 60 de ore de muncă neremunerată în folosul comunității.
Persoanele cu funcții de răspundere care vor permite fumatul în spații interzise pot fi amendate cu până la 12.000 de lei, iar persoanele juridice – cu până la 15.000 de lei, inclusiv cu privarea dreptului de a desfășura anumite activități pe un termen de până la un an.
Pentru lipsa semnelor de interzicere a fumatului, persoanele cu funcții de răspundere riscă amenzi între 7.500 și 9.000 de lei, iar persoanele juridice – între 10.500 și 12.000 de lei, inclusiv suspendarea activității.
De asemenea, comercianții care vând produse din tutun minorilor pot fi sancționați cu amenzi de până la 10.000 de lei.
Prognozele specialiștilor
Potrivit autorilor proiectului de lege adoptat în lectură finală la 29 mai 2025, noile măsuri urmăresc reducerea expunerii populației la fumul de tutun și limitarea consumului de produse cu nicotină în rândul tinerilor.
Directoarea Institutului de Pneumologie „Chiril Draganiuc”, Doina Rusu, a declarat pentru Teleradio-Moldova că efectele noilor restricții ar putea fi observate încă din primele luni de aplicare.
„Se va reduce semnificativ utilizarea nicotinei de către tineri. Cu alte cuvinte, riscul de a crește o generație dependentă de tutun”, a menționat Doina Rusu.
Specialista susține că majorarea amenzilor poate contribui la descurajarea fumatului, efect observat și în alte state care au introdus măsuri similare.
„Majorarea amenzilor, introducerea restricțiilor, dar și creșterea prețurilor și accizelor au dus la o scădere semnificativă a consumului de produse din tutun”, a conchis directoarea Institutului de Pneumologie.
Persoanele care doresc să renunțe la fumat pot solicita ajutor specializat și pot apela gratuit Linia verde a Dispensarul Republican de Narcologie: 0 800 10001.
La nivel global, aproximativ 1,3 miliarde de persoane utilizează produse din tutun, iar circa 80% dintre consumatori trăiesc în țări cu venituri mici și medii, unde impactul economic și social al fumatului este mai accentuat.