Bunurile și banii confiscați din activități ilegale vor putea fi folosiți în scopuri sociale și în interes public
Bunurile și banii confiscați din activități ilegale vor putea fi folosiți în scopuri sociale și în interesul cetățenilor R. Moldova. Executivul a aprobat astăzi un proiect de lege care permite ca aceste resurse să ajungă în școli, spitale sau centre de plasament.
Potrivit noului mecanism, după ce bunurile vor fi confiscate prin decizia definitivă a instanței, acestea vor deveni proprietatea statului și vor fi evaluate de Serviciul Fiscal de Stat (SFS). Ulterior, datele vor fi transmise către Ag