Al doilea radar de monitorizare a spațiului aerian este deja în R. Moldova și va deveni operațional în curând
Al doilea radar de monitorizare a spațiului aerian se află în R. Moldova și va deveni operațional în următoarele săptămâni. Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a anunțat acest lucru pe 27 mai, în cadrul emisiunii „Punctul pe AZi”, de la TVR Moldova.
„Acest radar pe care îl avem actualmente sosit in R. Moldova va contribui definitiv la îmbunătățirea capabilității noastre de detectare a amenințărilor și pericolelor din spațiul aerian. (...) În conformitate cu programul și contractul care a fost