Eugen Tomac explică de ce a renunțat la cetățenia ucraineană: „Mi-am dorit foarte mult să devin cetățean al R. Moldova”
Premierul desemnat al României, Eugen Tomac, a declarat că este cetățean al României și al Republicii Moldova și că a renunțat la cetățenia ucraineană pentru a evita eventuale complicații. Oficialul român a explicat într-un interviu la Antena 3 CNN că a depus o cerere la Ambasada Ucrainei pentru a renunța la cetățenia ucraineană, deoarece legislația Ucrainei nu permite dubla cetățenie.
„Eu sunt cetățean al României și al Republicii Moldova și pentru că Ucraina nu permitea dubla cetățenie, am de