Serghei Tarnovschi a luat aurul la Campionatul Mondial din Uzbekistan. Daniela Cociu și Maria Olǎrașu - pe locul II

Colaj ziar.md. Sursa foto: Kayak Canoe Federation of the Republic of Moldova / Facebook

Canoistul Serghei Tarnovschi a devenit campion mondial pe distanța 500 de metri Comitetul Național Olimpic și Sportiv (CNOS) a anunțat că Serghei a obținut aurul la Campionatul Mondial desfășurat în orașul Samarkand, Uzbekistan. În cadrul aceleiași competiții a evoluat și tandemul Daniela Cociu - Maria Olărașu, care a cucerit medalia de argint la proba 200 de metri dublu.

Potrivit CNOS, canoistul moldovean de origine ucraineană a înregistrat rezultatul 01:47.312, fiind urmat de proaspătul campion olimpic, cehul Martin Fuksa (01:48.405) şi românul Cătălin Chirilă(01:48.456).

Urmăriți-ne și pe canalul nostru de TELEGRAM

La rândul lor, canoistele Daniela Cociu și Maria Olărașu au înregistrat rezultatul 44.104, fiind întrecute de Iulia Trușkina şi Inna Nedelkina (43.053).

Amintim că, pe 9 august curent, Serghei Tarnovschi a obținut medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris, la proba de 1.000 de metri individual. Atunci, medalia de aur a plecat în Cehia, datorită lui Martin Fuksa.

La olimpiada de vară de la Paris a evoluat și tandemul Daniela Cociu - Maria Olărașu, care s-a clasat pe locul VII în finala probei de canoe dublu pe distanța de 500 de metri.