Zeci de mii de persoane au protestat la Budapesta împotriva campaniilor publicitare plătite de stat
Zeci de mii de persoane au manifestat duminică în capitala Ungariei, Budapesta. Manifestanții l-au acuzat pe premierul ungar Viktor Orban de faptul că irosește banii contribuabililor pe campanii de inducere în eroare a alegătorilor, dar și pentru alimentarea urii în scopuri politice. Acțiunea a fost organizată de Asociația de Teatru „Loupe”, cunoscută pentru piese care explorează probleme sociale. Potrivit acesteia, au participat în jur de 50.000 de oameni, transmite France 24.
Sursa citată not