luni, 22 iunie, 2026
  • USD
  • EUR
În curând încep exercițiile cu rezerviștii Forțelor Armate ale R. Moldova
Sursa foto: Ministerul Apărării

În curând încep exercițiile cu rezerviștii Forțelor Armate ale R. Moldova

În perioada 13-17 iulie vor avea loc primele exerciții de pregătire a rezervei Forțelor Armate din anul 2026. Activitățile se vor desfășura la diferite centre de instruire din țară, iar rezerviștii selectați vor fi invitați la Centrele Militare Teritoriale în baza ordinelor de chemare.

În contextul în care în anii trecuți au fost semnalate cazuri de distribuire a unor ordine de chemare false, Ministerul Apărării îndeamnă cetățenii să verifice cu atenție autenticitatea documentelor primite și să contacteze, în caz de suspiciuni, Centrul Militar Teritorial de la locul de reședință.

Antrenamentele au drept scop verificarea aptitudinilor rezerviștilor, precum și familiarizarea acestora cu tehnica, echipamentul și armamentul nou din dotarea Armatei Naționale. Acestea sunt organizate în conformitate cu prevederile Legii nr. 1244/2002 cu privire la rezerva Forțelor Armate și ale Planului de instruire al Armatei Naționale pentru anul curent.

Următoarele exerciții cu rezerviștii vor avea loc în lunile septembrie și octombrie.

În anul 2025, rezerviștii au participat la exerciții în lunile aprilie, mai și noiembrie.

Cetățenii primesc ordine false de chemare pentru încorporare în serviciul militar. Avertismentul Ministerului Apărării
Mai mulți locuitori din țară au primit scrisori cu ordine de chemare care pretind a fi emise de către Centrul Militar Teritorial Bălți (CMT). Ministerul Apărării atenționează cetățenii că aceste scrisori sunt false. „Vă asigurăm că aceste scrisori sunt false și nu au fost expediate de către Centrul Militar Teritorial