R. Moldova a inaugurat ambasada din Kazahstan. Doi conaționali au primit Diplome de Onoare ale Guvernului
R. Moldova are ambasadă în Kazahstan. Misiunea diplomatică a fost inaugurată oficial astăzi, 2 iulie, în cadrul unei ceremonii desfășurate la Astana. La eveniment a participat ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, omologul său kazah, Murat Nurtleu, precum și membrii corpului diplomatic.
Potrivit diplomației de la Chișinău, în cadrul ceremoniei, ministrul Mihai Popșoi a oferit Diplome de Onoare ale Guvernului pentru doi cetățeni moldoveni stabiliți la Astana. Este vorba despre Aurel Gîscă,