Zi istorică pentru R. Moldova: Judocanul Adil Osmanov a obținut medalia de bronz la Jocurile Olimpice

Sursa foto: Comitetul Național Olimpic și Sportiv

Pentru a doua zi consecutiv, sportivii din țara noastră scriu istorie. În această seară, R. Moldova a obținut încă o medalie de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. De data aceasta, trofeul i-a revenit judocanului Adil Osmanov.

Potrivit Comitetului Național Olimpic și Sportiv (CNOS), în finala mică a categoriei de greutate 73 kg, sportivul moldovean l-a învins pe italianul Manuel Lombardo, campion european în 2021 și dublu vicecampion mondial.

Cu mesaje de felicitare a venit și conducerea de vârf a țării. Președinta Maia Sandu, premierul Dorin Recean și speakerul Parlamentului Igor Grosu au publicat pe rețelele lor sociale postări în care l-au lăudat pe Adil Osmanov pentru rezultatul obținut.

„Adil Osmanov aduce a doua medalie de bronz pentru Moldova. Felicitări Adil! Ai debutat curajos, ai luptat cu pasiune și ai fost răsplătit din plin. Un mare bravo echipei de antrenori și tuturor celor care te-au susținut”, a transmis șefa statului.
„Este o performanță extraordinară pentru întreg judo-ul moldovenesc. Felicitări, Adil, pentru efort, sacrificiu, disciplină și perseverență! Întreagă țară se mândrește cu reușita ta! Hai, Moldova!”, a scris premierul Dorin Recean.

Urmăriți-ne și pe canalul nostru de Telegram

„Sportivii noștri la judo arată performanțe extraordinare la Jocurile Olimpice de la Paris! A doua medalie de bronz pentru Moldova, la judo! Bravo, Adil Osmanov! Munca și perseverența ta ne-au adus mândrie și bucurie! Înainte, Moldova!”, a menționat la rândul său Igor Grosu.

Marți, la Paris va debuta și moldoveanul Mihail Latîșev. El se va confrunta în categoria de 81 kg cu georgianul Tato Grigalashvili, campion mondial în ultimii trei ani.

Amintim că, duminică, judocanul Denis Vieru a obţinut medalia de bronz la Jocurile Olimpice, devenind primul sportiv din țara noastră care a urcat pe podiumul olimpic la această disciplină.

Performanţă fabuloasă pentru R. Moldova. Denis Vieru a cucerit medalia de bronz la Jocurile Olimpice
Performanţă fabuloasă pentru R. Moldova. Judocanul Denis Vieru a obţinut, duminică, medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. În finala mică, Denis Vieru l-a învins pe francezul Walide Khyar prin procedeul waza-ari. Denis Vieru devine primul judocan moldovean care a cucerit o medalie…