Irina Gutnic rupe tăcerea după demiterea din funcția de viceprimar. Pleacă din MAN și anunță denunț pentru abuz de putere
Irina Gutnic a venit cu primul comentariu public după ce a fost demisă din funcția de viceprimar al municipiului Chișinău. Aceasta susține că nu cunoaște motivele reale ale revocării sale și că a aflat despre decizie din presă, „la fel ca mulți alții”. În cadrul unei conferințe de presă, Gutnic a declarat că va contesta în instanță dispoziția prin care a fost eliberată din funcție.
Totodată, aceasta a anunțat că părăsește Partidul Mișcarea Alternativă Națională și depune cerere de eliberare din