VIDEO/ Defrișări ilegale la Taraclia. Au fost provocate daune de circa 150.000 de lei.
Polițiștii din Taraclia au identificat mai multe persoane, bănuite că ar fi tăiat ilegal arbori din fondul forestier național. Defrișările au avut loc în perioada decembrie 2024 - martie curent, prejudiciul constituind circa 150.000 de lei.
„În cadrul verificărilor au fost ridicate mijloacele de transport, unelte, 106 copaci și lemne deja tăiate. Pe numele persoanelor vizate au fost pornite patru dosare penale și nouă contravenționale”, precizează oamenii legii.
Urmăriți-ne și pe canalul nost