R. Moldova, pe podium la Campionatul European de MMA. Sportivii din țară au obținut șase medalii

Colaj ziar.md. Sursa foto: Facebook/Ministerul Educației

Lotul național de lupte universale s-a întors cu șase medalii de la Campionatul European de MMA (Mixed Martial Arts) GAMMA. Competiția s-a desfășurat în Slovacia.

La proba striking MMA, trei sportivi au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Este vorba despre Petru Buzdugan, la categoria 77 kilograme, Cristian Constantinov și Dmitrii Ceacusta la categoria +93, și respectiv -93, kilograme.

La aceeași probă, categoria de kilograme +93, Oleg Pirvu a ocupat reușit să cucerească bronzul.

Urmăriți-ne pe canalul nostru de Telegram

Totodată, în concursul probei de MMA, Petru Buzdugan și Cristian Constantinov au ocupat locul II.

Astfel, cu trei medalii de aur, două de argint și una de bronz, lotul național de lupte universale s-a situat pe locul II în clasamentul pe echipe din 13 țări participante.