O copilă de 13 ani s-a înecat într-un iaz din Soroca. Minora se afla cu fratele său, fără supravegherea adulților
O minoră de 13 ani și-a pierdut viața după ce s-a înecat în iazul „Ivancea” din municipiul Soroca. Din primele informații transmise de Inspectoratul General al Situațiilor de Urgență (IGSU) se cunoaște că fata se afla la iaz împreună cu fratele său mai mic, fără supravegherea unui adult.
Salvatorii din nordul țării au fost alertați în jurul orei 13:54. Minora a intrat în apă pentru a înota, însă la scurt timp a început să dea semne de înec. La fața locului au intervenit angajații Unității de Salvatori și Pompieri Soroca, care au desfășurat lucrări de căutare și salvare. Copila a fost găsită și scoasă la mal, însă medicii nu au mai putut să o salveze și au constatat decesul.
În context, IGSU le cere părinților și persoanelor care au în grijă copii să nu le permită să rămână nesupravegheați în apropierea bazinelor acvatice. Cetățenii sunt îndemnați să respecte regulile de siguranță pe apă și să aleagă pentru scăldat doar locurile special amenajate și supravegheate.
De la începutul acestui an, 25 de persoane și-au pierdut viața în bazinele acvatice din Republica Moldova. Printre victime se numără trei copii.