„Noi vom continua să livrăm rezultate”. La summitul UE-Moldova, Maia Sandu cere un proces de aderare bazat pe merit
Republica Moldova cere ca procesul de aderare la Uniunea Europeană să fie unul bazat pe merit și pe rezultatele reformelor realizate. Mesajul a fost transmis de președinta Maia Sandu, într-o conferință de presă comună susținută împreună cu președintele Consiliului European, Antonio Costa și președinta Comisiei Europene, Ursula Von der Lyen, după summitul Republica Moldova - Uniunea Europeană, desfășurat astăzi la Bruxelles.
Șefa statului a subliniat că autoritățile de la Chișinău sunt pregătite să avanseze rapid în negocierile de aderare și să deschidă toate clusterele de negociere, odată ce condițiile vor fi îndeplinite.

Maia Sandu a afirmat că Republica Moldova își face partea în procesul de aderare, prin continuarea reformelor și consolidarea instituțiilor, chiar și în condiții dificile de securitate și presiuni externe.
„Ajutați-ne să valorificăm acest moment. Noi vom continua să livrăm rezultate, cu deplină responsabilitate față de cetățenii noștri, care merită pace, siguranță și prosperitate, acasă, în familia europeană”, a declarat Maia Sandu.
Președinta a mai declarat că Republica Moldova și-a asumat responsabilitățile în procesul de aderare și că are încredere că și statele membre ale Uniunii Europene vor continua să sprijine avansarea negocierilor.
„În domeniul statului de drept, schimbarea este reală. În cinci ani, am urcat 25 de poziții în Indicele de Percepție a Corupției al Transparency International și 14 în Indicele Statului de Drept al World Justice Project. Instanțele noastre au pronunțat condamnări în dosare mari de corupție”, a menționat șefa statului.
Ea a adăugat că evaluarea judecătorilor și procurorilor dă rezultate. Potrivit președintei, 60% dintre judecători au fost deja evaluați, iar procesul va fi încheiat în viitorul apropiat.
Maia Sandu a precizat că și în privința drepturilor fundamentale, Republica Moldova înregistrează progrese.
„Suntem pe locul 31 în clasamentul libertății presei realizat de Reporteri fără Frontiere, cel mai bun rezultat din regiunea noastră. Anul trecut, Moldova a intrat în primele zece țări la egalitatea de gen, în clasamentul Forumului Economic Mondial. Consolidăm drepturile și șansele egale pentru toți cetățenii”, a continuat președinta.
Totodată, Maia Sandu a anunțat că au fost semnat trei acorduri de cooperare în cadrul Summitului UE -Republica Moldova, în domenii precum industria auto, cercetarea medicală și educația.
„Gebauer & Griller și Comisia Europeană semnează o scrisoare de intenție, care va lega industria noastră auto și mai strâns de cea europeană. Comisia și parcul de tehnologii avansate Moldova HiTech Park își unesc forțele pentru a construi un centru de antreprenoriat și cercetare în tehnologie medicală. Iar Ministerul Educației și Cercetării semnează un acord-cadru cu Centrul Comun de Cercetare al Comisiei, pentru a avansa împreună în domeniul cercetării și inovării”, a precizat șefa statului.
În același timp, ea a subliniat că Uniunea Europeană este cel mai mare partener comercial al țării noastre.
„Investițiile europene au crescut cu aproape 30% în patru ani. Planul de Creștere pentru Moldova se transformă în proiecte concrete”, a adăugat Maia Sandu.
Șefa statului a transmis și un mesaj în limba română de la Bruxelles.
„Astăzi, la Bruxelles, parteneriatul Moldovei cu Uniunea Europeană a devenit mai puternic. Săptămâna trecută am deschis negocieri pe primul grup de capitole, cel al valorilor fundamentale. Munca noastră dă roade. Reformele sunt recunoscute și răsplătite - cu fonduri europene, cu investiții, cu încredere. Ne vom ține de cuvânt: vom continua să îndeplinim condițiile, cu toată responsabilitatea. Iar pe măsură ce mergem înainte, fiecare pas aduce rezultate concrete pentru oameni - pace, siguranță și oportunități, acasă, în familia europeană”, a conchis șefa statului.
Amintim, astăzi la Bruxelles s-a desfășurat cea de-a doua ediție a summitului UE-Moldova, prima fiind organizată la Chișinău în anul 2025.
