Astăzi va avea loc al doilea summit R. Moldova - Uniunea Europeană. Agenda evenimentului
Bruxelles-ul va găzdui astăzi al doilea summit R. Moldova - Uniunea Europeană, primul după deschiderea oficială a negocierilor de aderare pe primul grup de capitole. Țara noastră va fi reprezentată de președinta Maia Sandu, iar UE - de președintele Consiliului European, António Costa, și de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.
În cadrul summitului, liderii vor discuta despre pașii următori ai negocierilor și agenda de reforme a R. Moldova. De asemenea, vor fi abordate subiecte privind situația regională, consolidarea cooperării în domeniul securității și apărării și al energiei, precum și sprijinul UE pentru dezvoltarea economică a Republicii Moldova.
Potrivit agendei publicate de Consiliul European, la ora 12:00 (ora R. Moldova) va avea loc ceremonia de întâmpinare a Maiei Sandu, cuvântul de bun venit din partea lui António Costa și a Ursulei von der Leyen, precum și o fotografie de grup.
Reuniunea liderilor va începe la ora 12:15, iar sesiunile plenare - la ora 12:45. La ora 13:45 va avea loc un prânz de lucru, iar la 15:05 va fi semnată o declarație comună.
Ulterior, la 15:30, Maia Sandu, António Costa și Ursula von der Leyen vor susține o conferință de presă comună.
Summitul R. Moldova-Uniunea Europeană este un format de dialog la nivel înalt, creat pentru consolidarea relațiilor dintre cele două părți și avansarea procesului de aderare.
Primul summit de acest fel s-a desfășurat pe 4 iulie 2025, la Reședința de Stat din Chișinău. Atunci, liderii europeni au reconfirmat sprijinul ferm pentru aderarea țării noastre la Uniunea Europeană și au anunțat debursarea primei tranșe din Planul de creștere pentru R. Moldova. Mai exact, era vorba despre 270 de milioane de euro din cele 1,9 miliarde de euro.

Amintim că, pe 15 iunie 2026, R. Moldova a deschis negocierile cu Uniunea Europeană pe Clusterul 1 – „Valori fundamentale”, care include domenii precum democrația, statul de drept, drepturile fundamentale, administrația publică și gestionarea finanțelor publice. Evenimentul a fost marcat printr-o conferință interguvernamentală desfășurată la Luxemburg, cu participarea delegației conduse de premierul Alexandru Munteanu.
Conferința de la Luxemburg a fost cea de-a doua reuniune interguvernamentală R. Moldova - Uniunea Europeană, după cea din 25 iunie 2024, când au fost lansate oficial negocierile de aderare.
