Naționala R. Moldova a ratat calificarea la Euro 2024 după ce a pierdut meciul decisiv în fața Cehiei

Sursa foto: as.ro

Naționala de fotbal a R. Moldova a ratat calificarea la Campionatul European de Fotbal din Germania din vara anului 2024, după meciul în care Cehia s-a impus cu 3-0, luni, 20 noiembrie.

Naționala R. Moldova a fost învinsă de reprezentativa Cehiei în meciul final din cadrul preliminariilor Campionatului European din 2024. Partida s-a încheiat cu scorul 3:0 în favoarea cehilor.

Fotbalistul David Doudera a deschis scorul în minutul 14 pentru Cehia. Moldovenii au rămas și în inferioritate numerică în repriza a doua, după ce Vladislav Baboglo a primit două cartonașe galbene în interval de 8 minute.

După 72 de minute de joc, Tomas Chory a reușit să marcheze al doilea gol pentru Cehia. Tomas Soucek a închis tabela de marcaj în minutul 90, cu un șut de la marginea careului.

Cu această înfrângere, R. Moldova a încheiat grupa E pe poziția a patra.

Meciul cu Cehia a fost al 281-lea pentru Naționala R. Moldova.

Preliminarii Euro 2024, Grupa E, clasament final:

1. Albania 15p

2. Cehia 15p

3. Polonia 11p

4. R. Moldova 10p

5. Insulele Feroe 2p.

Felicitări echipei naționale de fotbal pentru întregul parcurs în preliminariile pentru Campionatul European. Ați ținut speranța vie până în ultimul moment. Ați reușit să uniți toată R. Moldova! Marile victorii încă ne așteaptă!”, este mesajul președintei Maia Sandu transmis după meci.

Reprezentativa noastră a înregistrat până acum 54 de victorii, 66 egalități și 160 de înfrângeri. Golaveraj: 222-470.