Luptătorul de stil greco-roman Vasile Zabica a cucerit medalia de bronz la Campionatul European

Sursa foto: Ministerul Educației și Cercetării al R. Moldova

R. Moldova a mai cucerit o medalie la Campionatul European de lupte, rezervat sportivilor sub 23 de ani, care se desfășoară la Baku, Azerbaijan. Luptătorul de stil greco-roman, Vasile Zabica a cucerit medalia de bronz.

În finala mică a categoriei de până la 72 kg, elevul Liceului Republican cu Profil Sportiv l-a învins pe italianul Giovanni Alessio, cu 5-4.

Urmăriți-ne pe canalul nostru de Telegram

Aceasta este a treia medalie cucerită până acum de lotul național de lupte la competiția europeană U-23 de la Baku, în concursul de greco-romane.

R. Moldova ar putea intra în posesie a cel puțin două medalii de bronz la Campionatul European U-23. Mihaela Samoil și Luciana Beda vor disputa finalele mici în categoriile lor de greutate.

Luptătorii de stil greco-roman au cucerit două medalii la Campionatul European U-23
Luptătorii de stil greco-roman au cucerit două medalii la Campionatul European U-23. Competiția s-a desfășurat la Baku, Azerbaijan, anunță Ministerul Educației și Cercetării (MEC). Astfel, Vitalie Eriomenco a cucerit medalia de argint, cedând la limită în finala categoriei de până la 63 kg, în fața…