vineri, 26 iunie, 2026
  • USD
  • EUR
Fenomenul fraudelor telefonice continuă. Alți șase cetățeni au pierdut peste un milion de lei
Sursa foto: Poliția R. Moldova

Fenomenul fraudelor telefonice continuă. Alți șase cetățeni au pierdut peste un milion de lei

Timp de 24 de ore, Poliția a înregistrat încă șase cazuri de fraudă telefonică, cu un prejudiciu total de peste un milion de lei. Cinci dintre acestea au fost comise anterior, dar au fost raportate de victime abia acum.

Potrivit Poliției, cel mai mare prejudiciu constituie peste 700.000 de lei, bani proveniți din economiile unei persoane care a fost indusă în eroare de falși reprezentanți ai unei instituții financiare.

În aceeași perioadă, 208 de cetățeni au reușit să evite să cadă în plasa escrocilor.

„Escrocii au acționat prin apeluri telefonice și aplicația WhatsApp, prezentându-se drept angajați ai băncilor sau ai altor instituții și convingând victimele să transfere bani, să contracteze credite ori să predea numerarul unor pretinși curieri”, precizează Poliția.

Amintim că escrocii folosesc identități false, pretinzând că sunt angajați ai instituțiilor de drept, ai băncilor, ai Serviciului de Informații și Securitate (SIS), ai serviciilor poștale, inspectori fiscali, reprezentanți ai companiilor de telecomunicații sau de energie, ai ministerelor, curieri, juriști etc.

Nicio instituție bancară și nicio autoritate publică nu solicită coduri de securitate sau transferuri de bani prin telefon.

Cetățenii sunt rugați să nu ofere persoanelor necunoscute acces la telefon, să nu instaleze aplicații la solicitarea acestora și să nu transmită bani străinilor.

Dacă sunteți contactați sub diverse pretexte și suspectați o tentativă de escrocherie, întrerupeți imediat conversația și apelați la 112.