Un investitor străin, interesat în modernizarea aerodromului de la Horești și dezvoltarea unei școli de aviație
![Un investitor străin, interesat în modernizarea aerodromului de la Horești și dezvoltarea unei școli de aviație](/content/images/size/w1200/2024/05/Design-f-r--titlu--50-.jpg)
Un investitor străin este interesat să investească în dezvoltarea Aerodromului de la Horești. Acesta a avut o întrevedere cu președinta raionului Ialoveni, Natalia Eremia, vicepreședintele, Eugeniu Secrieru, primarul satului Horești, Petru Cigoreanu, și reprezentantul Aerodromului din Horești.
Natalia Eremia a declarat că renovarea aerodromului ar stimula dezvoltarea economică a localităților din raionul Ialoveni și ar crea oportunități pentru locuri noi de muncă.
Vicepreședintele raionului Ialoveni, Eugeniu Secrieru, a specificat că, proiectul ar putea transforma satul Horești într-un „centru regional pentru formarea piloților”.
Urmăriți-ne și pe canalul nostru de Telegram
La rândul său, investitorul străin și-a exprimat interesul în modernizarea aerodromului și în dezvoltarea școlii de aviație care ar putea atrage studenți din toată țara.
Autoritățile locale și investitorul vor continua discuțiile pentru a stabili detaliile acestui proiect.
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/441521470_1216845509638402_3635826066639108326_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/436141021_1216845469638406_3639676582974437665_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/441236942_1216845436305076_7626781930203015194_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/436141045_1216845589638394_6028780215876110492_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/436308486_1216845556305064_860271099441451998_n.jpg)