Moldovenii, îndemnați să evite utilizarea și lansarea focurilor de artificii. IGSU: „Reprezintă un pericol...”
Odată cu apropierea sărbătorilor de iarnă, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) informează despre riscurile utilizării focurilor de artificii. Acestea reprezintă un pericol semnificativ pentru viața oamenilor și mediul înconjurător, avertizează reprezentanții IGSU. Totuși, cei care optează pentru utilizarea focurilor de artificii, ar trebui să o facă doar în aer liber, la distanțe sigure față de oameni, animale și clădiri.
Într-un comunicat, reprezentanții IGSU îndeamnă oamen