Peste 3.300 de încălcări rutiere, fixate în weekend: 33 de șoferi conduceau vehiculul în stare de ebrietate
În zilele de odihnă, inspectorii de patrulare au fixat peste 3.300 de încălcări ale regulilor de circulație rutieră. Inspectoratul General al Poliției (IGP) precizează că 33 de șoferi au fost înlăturați de la volan fiind depistați în stare de ebrietate, iar 131 au fost amendați pentru neacordarea priorității legale pietonilor.
Cele mai frecvente încălcări, documentate de oamenii legii pe traseele din țară pe 21 și 22 decembrie:
* 1.778 de conducători auto au depășit regimul de viteză stabil