VIDEO/ „Dragi locuitori, nu vă lăsați folosiți”. Reacția autorităților constituționale la protestul din Copanca
Chișinăul a reacționat la protestul locuitorilor satului Copanca, care se opun racordării la rețeaua energetică de pe malul drept al Nistrului. Într-un mesaj publicat de Biroul politice de reintegrare, vicepremierul Oleg Serebrian îi roagă pe oameni să nu se lase folosiți de „cei care ar fi vrut să ne vadă neputincioși în fața problemelor”.
„Am văzut evenimentele recente din Copanca, bunăoară. Dragi locuitori ai satului Copanca, nu vă lăsați folosiți. Vrem să vă ajutăm, să vă conectăm localitat