Comisara europeană Marta Kos revine în R. Moldova. Pe agendă: aderarea la UE, investițiile și discuțiile cu primarii
Comisara europeană pentru extindere, Marta Kos, se va afla în Republica Moldova în perioada 4-6 iunie. Vizita va include discuții oficiale, participarea la evenimente economice și digitale, dar și deplasări în comunități locale.
În prima zi a vizitei, pe 4 iunie, Marta Kos va deschide Conferința de Investiții UE-Republica Moldova. Evenimentul va fi axat pe oportunitățile economice și pe Planul de Creștere al Uniunii Europene pentru Moldova, instrument prin care UE sprijină investițiile, economi