luni, 22 iunie, 2026
  • USD
  • EUR
SUA și Iranul au încheiat prima rundă de negocieri în Elveția. A fost stabilită o foaie de parcurs pentru un acord
Sursa foto: REUTERS/Nathan Howard/Pool

SUA și Iranul au încheiat prima rundă de negocieri în Elveția. A fost stabilită o foaie de parcurs pentru un acord

Prima rundă de negocieri la nivel înalt dintre Statele Unite și Iran s-a încheiat luni în Elveția, au anunțat statele mediatoare. Discuțiile au avut loc pe fondul unor noi tensiuni, după ce Teheranul a anunțat din nou închiderea Strâmtorii Ormuz, iar președintele american Donald Trump a amenințat că atacurile asupra Iranului ar putea fi reluate.

Într-o declarație comună, Qatarul și Pakistanul au anunțat că Washingtonul și Teheranul au convenit asupra unei foi de parcurs care ar trebui să ducă la un acord final în termen de 60 de zile, transmite Reuters. Părțile au stabilit și un mecanism pentru încetarea luptelor din Liban, precum și deschiderea unei linii directe de comunicare pentru asigurarea trecerii în siguranță a navelor comerciale prin Strâmtoarea Ormuz.

Vicepreședintele SUA, JD Vance, a început discuțiile cu oficialii iranieni duminică, în baza unui memorandum de înțelegere convenit săptămâna trecută. Documentul prevede prelungirea pentru cel puțin încă 60 de zile a armistițiului fragil instituit în aprilie. Negocierile au continuat până în primele ore ale zilei de luni.

Ministrul iranian de Externe, Abbas Araghchi, a anunțat că Teheranul ar fi obținut derogări pentru exporturile de petrol și produse petrochimice, deblocarea unei părți din activele înghețate și lansarea unui program de reconstrucție și dezvoltare pentru Iran.

Discuțiile au avut însă un început tensionat. Chiar înainte de deschiderea oficială a reuniunii, Donald Trump a avertizat Iranul să nu închidă din nou strâmtoarea. Presa internațională a scris că liderul american le-ar fi transmis oficialilor iranieni că „nu vor mai avea o țară” dacă vor încerca să blocheze din nou ruta maritimă. Liderul de la Casa Albă a repetat și amenințarea că Statele Unite ar putea prelua controlul asupra strâmtorii și chiar introduce o taxă pentru tranzit.

Iranul și Statele Unite au prezentat versiuni diferite despre atmosfera negocierilor. Agenția iraniană semi-oficială Tasnim a relatat, citând o sursă informată, că delegația iraniană ar fi refuzat să revină în sala negocierilor după apariția publică a amenințărilor lui Trump. Mesajele ar fi continuat însă să fie transmise prin mediatorii din Qatar și Pakistan. De cealaltă parte, un diplomat american implicat în discuții a declarat că delegația iraniană nu a părăsit negocierile.

„Iranienii nu au plecat niciodată și sunt în continuare aici, discutând și negociind până târziu în noapte. Am vorbit despre strâmtoare, Liban, problemele nucleare și detaliile aplicării memorandumului, printre alte subiecte”, a declarat acesta pentru Reuters.

Teheranul ar fi condiționat începerea negocierilor privind programul nuclear de aplicarea altor prevederi ale memorandumului, inclusiv deblocarea activelor și autorizarea exporturilor iraniene de petrol. Acordul aflat în discuție prevede redeschiderea Strâmtorii Ormuz și oprirea tuturor ostilităților, inclusiv a celor din Liban.

Iranul susține că Statele Unite nu și-au respectat angajamentul privind oprirea luptelor din Liban și a anunțat, în weekend, blocarea din nou a traficului maritim prin strâmtoare. Teheranul a transmis inițial că reuniunea din Elveția nu va aborda subiecte de fond, precum programul nuclear iranian.

În timpul negocierilor, JD Vance a minimalizat efectele violențelor din Liban și a susținut că au fost făcute progrese pentru încetarea confruntărilor. În paralel, Donald Trump a amenințat că atacurile asupra Iranului vor fi reluate dacă Teheranul nu își controlează aliații din regiune.

„Iranul trebuie să-și oprească imediat intermediarii foarte bine plătiți din Liban. Dacă nu o face, vom lovi din nou Iranul foarte puternic, așa cum am făcut săptămâna trecută, doar că mai dur”, a scris Trump.

În același timp, Vance a declarat că președintele american le-a cerut negociatorilor „să deschidă un nou capitol” în relația cu poporul iranian.

După publicarea declarației comune, prețul petrolului Brent a scăzut cu peste un dolar, până la aproximativ 79,44 dolari pentru un baril.

Negocierile tehnice vor continua pe parcursul săptămânii în stațiunea elvețiană Bürgenstock, aflată în proprietatea Qatarului.

Elveția găzduiește negocierile SUA-Iran. JD Vance este deja la fața locului
Vicepreședintele american JD Vance a ajuns în Elveția pentru discuțiile dintre Statele Unite și Iran. O delegație de la Teheran a avertizat însă că discuțiile nu pot avansa fără abordarea situației din Liban. Potrivit unei surse diplomatice, citată de CNN, primul subiect de pe agenda negocierilor va fi conflictul din

Strâmtoarea Ormuz reprezintă una dintre cele mai importante rute pentru transportul mondial de energie. Închiderea sa timp de aproape patru luni a provocat cea mai mare perturbare a livrărilor globale de energie din istorie.

În Liban, situația a fost mai calmă duminică, după două zile de atacuri israeliene și tiruri lansate de Hezbollah asupra pozițiilor israeliene. Peste un milion de persoane și-au părăsit locuințele în Liban de la începutul operațiunii militare israeliene din luna martie.