S-au întors acasă cu nouă medalii. Cine sunt sportivii paralimpici care s-au remarcat la Jocurile Europene de tineret

Sursa foto: Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Lotul național paralimpic al R. Moldova s-a întors cu nouă medalii de la Jocurile Europene Paralimpice de tineret. Competiția s-a desfășurat la Brno, Cehia.

Cea mai bună evoluție a avut-o Victoria Rotaru, care s-a clasat pe locul I la para-atletism, în probele de aruncarea greutății și aruncarea mingii de 150 grame.

Urmăriți-ne și pe canalul nostru de TELEGRAM

Pe locul II, la aceleași probe, s-a situat Alexandra Cerchez, iar Eva Osadceaia a cucerit medalia de argint la proba de înot stil liber, pe distanța de 50 de metri și medalia de bronz la înot pe spate, pe distanța de 100 de metri.

Vladimir Șamanov a ocupat locul I la alergări pe distanța de 100 de metri, iar Adrian Zabulica a intrat în posesia medaliei de argint în proba de aruncarea greutății.