R. Moldova a ocupat locul doi la turneul de Ranking World Athletics Continental Tour de la Berlin

Sursa foto: Federația de Atletism din R. Moldova

Atletul moldovean Andrian Mardare s-a înscris în top trei, obținând argintul, la turneul de Ranking World Athltetics Continental Tour de la Berlin. Anunțul a fost făcut de Comitetul Național Olimpic și Sportiv din R. Moldova.

Potrivit Comitetului Național Olimpic, sportivul a ocupat locul doi în cadrul competiției mondiale desfășurate în capitala Germaniei, înregistrând un rezultat de 81.37 metri.

Atletul moldovean a fost întrecut de germanul Julian Weber, cu rezultatul 84.09 metri.

Anterior, atletul Andrian Mardare a ocupat locul 11 în finala probei de aruncare a suliței la Campionatul Mondial de la Budapesta. Sportivul de 28 de ani a înregistrat rezultatul 79.66 metri. Campion a devenit Neeraj Chopra, primul indian medaliat cu aur la un Campionat Mondial.