Primul argint al R. Moldova după o pauză de 24 de ani! Anastasia Nichita a devenit vicecampioană olimpică

Sursa foto: Olympic Moldova

Sportiva Anastasia Nichita a câștigat medalia de argint în cadrul finalei la lupte feminine de la Jocurile Olimpice de la Paris. Comitetul Național Olimpic și Sportiv din R. Moldova anunță că acesta este primul argint al Moldovei după o pauză de 24 de ani.

„Luptătoarea Anastasia Nichita a devenit vicecampioană olimpică! Este primul argint al Moldovei după o pauză de 24 de ani! În finala categoriei de greutate 57 kg, Anastasia Nichita a fost învinsă de japoneza Tsugumi Sakurai. (...) Această medalie are un gust dulce-amar, reprezentând atât un mare succes, cât și motivația de a lupta și mai puternic pentru aur în viitor”, precizează reprezentanții Comitetului Național Olimpic și Sportiv.

Urmăriți-ne și pe canalul nostru de TELEGRAM

Amintim că Jocurile Olimpice vor dura până pe 11 august. Până acum, sportivii moldoveni au obținut trei medalii de bronz. Denis Vieru și Adil Osmanov au reușit, în premieră pentru țara noastră, să cucerească medalii olimpice în proba de judo, iar canoistul Serghei Tarnovschi s-a clasat pe locul III în finala probei de 1.000 de metri individual.