Pentru al doilea an consecutiv, Țintașa Anna Dulce a cucerit aurul la turneul internațional „6 aprilie” din Sarajevo

Sursa foto: olympic.md

Țintașa Anna Dulce a câștigat pentru al doilea an consecutiv turneul internațional „6 aprilie”, desfășurat la Sarajevo. Sportiva s-a impus în proba 10 metri aer comprimat, anunță Comitetul Național Olimpic și Sportiv din R. Moldova.

Anna Dulce, care este calificată la Paris 2024, s-a remarcat și în concursul pe echipe alături de Alexandra Hamutov și Ksenia Grosu.

Un alt sportiv moldovean, Denis Popov a cucerit medalia de aur la categoria juniori și cea de argint la seniori.

Urmăriți-ne și pe canalul nostru de Telegram

Țintașa a devenit al optulea sportiv din țara noastră care s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, după ce a ocupat locul I la Campionatul European de tir, care avut loc în orașul Györ, Ungaria.

Țintașa Anna Dulce s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris 2024
Țintașa Anna Dulce s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, anunță Ministerul Educației și Cercetării (MEC). Astfel, aceasta devine al optulea sportiv din țara noastră care obține cota de participare la competiție. Discipola antrenorului Oleg Moldovan și-a asigurat biletul pentru Olimpi…