Patru sportivi moldoveni au câștigat argint și bronz la competițiile internaționale din acest weekend

Colaj ziar.md. Sursa foto: Comitetul Național Olimpic și Sportiv

Sportivii Ruslan Cimpoeș și Sergiu Oșlobanu au cucerit locul doi și trei la Cupa Mondială de sambo, iar Petru Pelivan și Denis Vieru au luat argintul și bronzul la competiția Grand Slam. Anunțul a fost făcut duminică, 24 septembrie, de Comitetul Național Olimpic și Sportiv.

Potrivit sursei citate, Cimpoeș a fost premiat cu argint în categoria de greutate +98 de kg, iar Oșlobanu a urcat pe treapta a treia a podiumului cu categoria 88 de kg la Cupa Mondială de sambo care se desfășoară în Novi Sad, Serbia, în perioada 23-24 septembrie.

Judocanul Petru Pelivan a cucerit medalia de argint la Grand Slam-ul de la Baku, Azerbaidjan la categoria de greutate 73 de kg.

Denis Vieru s-a ales cu medalia de bronz în categoria de greutate 66 de kg, luptând cu belarusul Konrad Shoka, columbianul Juan Hernandez și japonezul Talikoh Fujisaka.

Potrivit datelor de pe site-ul oficial al competiției de Grand Slam în acest an au participat 61 de țări cu un număr total de 446 de sportivi.