joi, 25 iunie, 2026
  • USD
  • EUR
Ministrul Mediului suspendă ordinul privind recoltarea căprioarelor. Vor fi organizate consultări publice extinse
Foto simbol: Libertatea

Ministrul Mediului suspendă ordinul privind recoltarea căprioarelor. Vor fi organizate consultări publice extinse

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a anunțat suspendarea la nivel național a ordinului care permitea recoltarea a 913 căprioare în sezonul de vânătoare 2026-2027. Decizia vine după criticile și îngrijorările apărute în spațiul public. Autoritățile promit consultări mai ample înainte de adoptarea unei noi hotărâri.

„Subiectul vânătorii este sensibil, iar când vorbim despre căprioare, emoția este și mai mare. Înțeleg această reacție și empatie a oamenilor. Nici pentru mine nu este ușor să vorbesc despre asta și cu atât mai mult să iau unele decizii. Dar trebuie să spunem lucrurilor pe nume. Gestionarea faunei sălbatice nu este o invenție a Republicii Moldova. Este o obligațiune legală a Ministerului Mediului și o practică aplicată la nivelul Uniunii Europene. Mulți miniștri au fugit de acest subiect pentru că este incomod și nepopular. Dar dacă îl evităm, problema nu dispare”, a declarat Gheorghe Hajder.

Ministrul a precizat că gestionarea faunei sălbatice este o obligație legală a Ministerului Mediului și o practică aplicată în statele Uniunii Europene. În opinia acestuia, evitarea subiectului nu rezolvă problemele provocate de creșterea excesivă a efectivelor în anumite regiuni. Gheorghe Hajder susține că autoritățile trebuie să găsească un echilibru între protejarea animalelor și menținerea unor păduri sănătoase.

„Adevărul este că în unele zone din Republica Moldova avem prea multe căprioare față de norma recomandată. În anumite locuri, numărul lor depășește până la 7 ori mai mare decât ar trebui. Asta creează presiuni asupra pădurilor tinere, asupra habitatelor și asupra terenurilor agricole. Și de multe ori, miniștrii sunt puși în situația ca să aleagă între argumentele de a păstra pădurea și a proteja căprioarele, care, din păcate, să le faci pe ambele, este aproape imposibil. Vrem să avem căprioare, dar vrem să avem și păduri sănătoase. Pentru asta trebuie să menținem un echilibru în natură”, a explicat ministrul.

Ministrul a comparat cota aprobată în Republica Moldova cu nivelurile de recoltare din alte state europene. Acesta a menționat că în Austria este recoltat anual aproximativ 35% din efectivul de căprioare, în Ungaria – peste 25%, iar în Germania – aproximativ jumătate din populația estimată. În Republica Moldova, ordinul prevedea recoltarea a aproximativ 3% din efectivul estimat, deși solicitările inițiale ar fi vizat câteva mii de exemplare.

„Am limitat această cifră tocmai pentru a preveni abuzurile și pentru ca orice intervenție să rămână strict controlată. Totuși, am auzit îngrijorările oamenilor și sunt de acord că pentru astfel de decizii trebuie organizate consultări extinse, iar măsurile trebuie explicate mai mult (...) Voi dispune o nouă numărătoare a efectivelor reale și lansăm consultări publice pentru a decide împreună cum procedăm în continuare. Voi discuta cu specialiștii, cu administrațiile ariilor natural protejate, cu organizațiile de mediu și cu societatea civilă. Vrem să găsim cea mai bună soluție, una responsabilă, clară și aplicată doar acolo unde există adevărata problemă”, a spus Gheorghe Hajder.
Ministerul Mediului permite vânarea a peste 1.400 de căprioare și cerbi. Hajder: „Nu este nimic de speriat”
Un ordin semnat de ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, care permite recoltarea a peste 900 căprioare și circa 500 de cerbi cu pete în sezonul de vânătoare 2026-2027, a provocat reacții și dezbateri în spațiul public. Autoritățile justifică emiterea acestui ordin prin necesitatea reglării numerice a populației de animale, o măsură

Documentul emis de Ministerul Mediului stabilea cotele de recoltare și reglementare numerică pentru mai multe specii de animale și păsări de interes cinegetic. Pentru căprioare fusese aprobată recoltarea a 913 exemplare, iar pentru cerbul cu pete - 534.

Fostul director al Inspectoratului pentru Protecția Mediului, Ion Bulmaga, a criticat decizia și a susținut că reglarea efectivelor nu ar trebui realizată exclusiv prin vânătoare. Acesta a propus analizarea capturării și relocării animalelor în fonduri cinegetice sau zone în care efectivele sunt mai reduse.

Ministrul Mediului a explicat anterior că decizia s-a bazat pe estimările privind efectivele existente și capacitatea habitatelor de a susține numărul actual de animale. Potrivit datelor prezentate de acesta, în Republica Moldova ar exista peste 28.000 de căprioare. În unele zone, populația ar depăși de șase sau șapte ori nivelul considerat optim pentru habitat.