Luptătoarea Irina Rîngaci a devenit campioană europeană Under 23

Sursa foto: olympic.md

Luptătoarea Irina Rîngaci a devenit campioană europeană Under 23. În finala categoriei de greutate 65 kg, aceasta a învins-o cu 11-3 de Ekaterina Koshkina.

La Baku, sportiva din R. Moldova le-a mai învins pe Laura Godino din Italia și Nesrin Bas  din Turcia.

La categoria de 55 kg, moldoveanca Mihaela Samoil a cucerit medalia de bronz. În finala mică, ea a învins-o pe sportiva din Turcia Tuba Demir.

Urmăriți-ne și pe canalul nostru de TELEGRAM

Halterofila Nicoleta Cojocaru a cucerit trei medalii de aur la Campionatul Mondial Under 17
Halterofila Nicoleta Cojocaru a cucerit trei medalii de aur la Campionatul Mondial Under 17. Competiția se desfășoară în Peru, anunță Comitetul Național Olimpic și Sportiv din R. Moldova. Aceasta a înregistrat 80 kg la proba smuls, 103 kg la aruncat și a terminat pe primul loc în categoria 55 kg