Lotul național de box a obținut trei medalii la Campionatul European, rezervat juniorilor

Sursa foto: Facebook/Ministerul Educației și Cercetării

Lotul național de box s-a întors cu trei medalii de la Campionatul European, rezervat juniorilor. Competiția va avea loc în orașul Sarajevo, Bosnia și Herțegovina, anunță Ministerul Educației și Cercetării (MEC).

Cel mai bun rezultat l-a obținut Chiril Slepoi, care a devenit vicecampion la categoria de greutate de 52 kg, iar Vasili Buzaiji și Ilie Horneț au intrat în posesia medaliilor de bronz.

Alți cinci pugiliști moldoveni, Roman Șpac, Nikita Negruța, Sergiu Goian, Alexandru Savciuc și Juliana Tiurnikova s-au oprit în sferturile de finală și au ocupat în final locul V.

Urmăriți-ne și pe canalul nostru de TELEGRAM

Cu trei medalii în palmares, lotul de box al R. Moldova s-a situat în clasamentul general pe locul 10 din cele 28 de țări participante.