vineri, 26 iunie, 2026
  • USD
  • EUR
FOTO/VIDEO Ucraina și Rusia au făcut un nou schimb de prizonieri. Câte 160 de militari s-au întors acasă
Sursa foto: Volodimir Zelenski/Facebook

FOTO/VIDEO Ucraina și Rusia au făcut un nou schimb de prizonieri. Câte 160 de militari s-au întors acasă

Ucraina și Federația Rusă au efectuat un nou schimb de prizonieri, în urma căruia fiecare parte a eliberat câte 160 de militari. Potrivit autorităților de la Kiev, toți militarii ucraineni reveniți acasă se aflau în captivitate încă din anul 2022.

Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a anunțat că printre cei reveniți acasă se numără militari ai Forțelor Armate ale Ucrainei, Serviciului Special de Transport, Gărzii Naționale și Serviciului de Frontieră de Stat. Aceștia au luptat la Mariupol și combinatul Azovstal, precum și pe fronturile din regiunile Donețk, Lugansk, Harkov, Zaporojie, Kiev, Cernigov și Sumî.

„Continuăm să-i aducem acasă pe ucrainenii aflați în captivitate rusă. Astăzi au fost eliberați 160 de militari. Toți se aflau în captivitate încă din 2022”, a transmis Volodimir Zelenski.

Liderul de la Kiev a mulțumit echipei implicate în negocierea și organizarea schimburilor, dar și militarilor ucraineni de pe front, despre care a spus că, prin acțiunile lor, creează posibilitatea eliberării altor prizonieri.

„O recunoștință deosebită tuturor unităților noastre care, pe linia frontului, completează fondul de schimb al Ucrainei și, prin curajul lor, ne oferă posibilitatea să ne aducem oamenii acasă”, a declarat Zelenski.

Președintele ucrainean a subliniat că autoritățile continuă să verifice situația fiecărei persoane rămase în captivitate și să lucreze pentru eliberarea tuturor militarilor și civililor deținuți de Rusia.

„Ne amintim de toți cei aflați în captivitate. Verificăm fiecare nume. Trebuie să-i aducem înapoi pe toți, atât pe militari, cât și pe civili”, a mai spus liderul ucrainean.
0:00
/1:26

Sursa video: Volodimir Zelenski/Facebook

Ministerul rus al Apărării a confirmat schimbul și a anunțat că 160 de militari ruși au fost repatriați de pe teritoriul controlat de autoritățile ucrainene. Autoritățile de la Moscova au menționat că militarii ruși eliberați se află în prezent în Belarus, unde beneficiază de asistență. Ulterior, aceștia urmează să fie transportați în Federația Rusă pentru tratament și reabilitare în instituțiile medicale ale Ministerului Apărării.

Partea rusă a mai precizat că Emiratele Arabe Unite au oferit sprijin de natură umanitară pentru organizarea schimbului.

0:00
/0:10

Sursa video: Ministerul rus al Apărării

Schimbul precedent a avut loc pe 5 iunie, când 185 de militari ucraineni și un civil au revenit acasă. În aceeași zi, Ministerul rus al Apărării a anunțat repatrierea a 185 de militari ruși aflați pe teritoriul controlat de autoritățile de la Kiev.