FOTO/ Luptătorii Vitalie Eriomenco și Alexandrin Guțu au devenit campioni mondiali U23

Colaj ziar.md. Sursa foto: photo.uww.org

Luptătorii moldoveni Vitalie Eriomenco și Alexandrin Guțu au devenit campioni mondiali la categoria de vârstă U23. Competiția s-a desfășurat la Tirana, capitala Albaniei.

Potrivit clubului sportiv „Heracle”, Vitalie Eriomenco a câștigat prin superioritate tehnică, 10-2, finala categoriei 63 de kilograme, disputată contra japonezului Komei Sawada.

Alexandrin Guțu, discipol al aceluiași club sportiv, a obținut aurul în finala categoriei 77 de kilograme, unde a luptat împotriva germanului Samuel Bellscheidt și l-a câștigat cu scorul de 3-1.

Urmăriți-ne și pe canalul nostru de TELEGRAM

Pentru Vitalie, acesta este primul titlu mondial, luptătorul având deja în palmares medalii de argint și bronz, obținute în anii trecuți la campionatele europene și mondiale.

Cât despre Alexandrin, sportivul moldovean a obținut același titlu și la Campionatul Mondial Under 23 din 2023.