FOTO/ Judocanul Denis Vieru a câștigat aurul la Campionatul European de seniori din Franța

Sursa foto: Facebook/ Federația de Judo a R. Moldova

Judocanul Denis Vieru a obținut medalia de aur la Campionatul European la Judo de seniori din Montpellier, Franța. Potrivit Federației de Judo a R. Moldova, sportivul nostru a cucerit titlul de campion absolut la categoria de 66 kg chiar în prima zi de concurs.

Denis Vieru l-a învins pe armeanul Artyom Ghalachyan, finlandezul Luukas Saha, azerul Yashar Najafov și pe spaniolul David Garcia Torne.

„Campionul nostru a demonstrat încă o dată măiestria tehnică, forța interioară și determinarea de neclintit. ... Felicitări judoka pentru prestație și pentru faima adusă țării prin performanțele excepționale! Multă baftă în continuare întregii echipe și mult succes la calificarea către Jocurile Olimpice de la Paris!”, au scris într-o postare reprezentanții Federației de Judo a R. Moldova.

Urmăriți-ne și pe canalul nostru de Telegram

Anterior, Denis Vieru a mai urcat de două ori pe podiumul Campionatului European, clasându-se pe locul III în 2020 și 2022. Sportivul ne-a reprezentat țara la Jocurile Olimpice de la Tokyo și va fi prezent și la olimpiada de vară de la Paris, din 2024.

Potrivit federației naționale de judo, la Campionatul European seniori din Montpellier participă aproximativ 400 de judocani din 46 de țări.

Selecționata R. Moldova evoluează la acest eveniment continental sub conducerea antrenorurului principal al lotului național, Valeriu Duminica.