Fostul director al SIS, Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia R. Moldova - decretul semnat de Maia Sandu
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a semnat pe 23 iunie un decret prin care i-a retras cetățenia Republicii Moldova lui Alexandru Balan, fost director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS). Potrivit documentului, decretul a intrat în vigoare la data semnării și poate fi contestat în instanța de judecată.
„Se retrage cetățenia Republicii Moldova domnului Alexandru Balan, născut în 1978 în Republica Moldova”, se menționează în decretul semnat de șefa statului.
Decizia vine la câteva luni după ce Balan a fost condamnat în Republica Moldova la un an și șase luni de închisoare într-un dosar privind divulgarea secretului de stat. Sentința a fost pronunțată pe 15 aprilie, în cadrul primei ședințe de judecată, desfășurată cu ușile închise.

La acel moment, fostul oficial se afla în arest la domiciliu în România, unde era cercetat într-un dosar de trădare de patrie. El a participat la ședința de judecată prin videoconferință, și-a recunoscut vinovăția și a solicitat examinarea cauzei în procedură simplificată. Ulterior, pe 24 aprilie, Alexandru Balan a fost extrădat din România la Chișinău.
La doar câteva zile după extrădare, pe 28 aprilie 2026, Balan a fost inclus într-un schimb multilateral de deținuți desfășurat la punctul de frontieră Pererov–Beloveja, la granița dintre Belarus și Polonia. Operațiunea a implicat Republica Moldova, Polonia, Rusia și Belarus și s-a desfășurat după formula „cinci la cinci”, fiind schimbate în total zece persoane.
În cadrul schimbului, Republica Moldova a obținut eliberarea și repatrierea a doi ofițeri ai SIS care fuseseră arestați în Federația Rusă. În schimb, autoritățile moldovene l-au predat Belarusului pe Alexandru Balan, acuzat de trădare de patrie în favoarea KGB-ului belarus. Înainte de realizarea operațiunii, președinta Maia Sandu a semnat decretul de grațiere în cazul acestuia.
Tot în cadrul aceluiași schimb, Republica Moldova a predat Federației Ruse pe Nina Popova, cetățean rus și soția unui ofițer al armatei ruse. De partea cealaltă, Rusia și Belarus au primit, pe lângă Balan și Popova, pe arheologul rus Alexandr Butiaghin, deținut anterior în Polonia, precum și alte două persoane condamnate în state ale Uniunii Europene pentru activități de spionaj, ale căror identități nu au fost făcute publice. În același timp, Polonia și-a repatriat trei dintre cetățenii săi.
Amintim că Alexandru Bălan, fost director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) din Republica Moldova, a fost grațiat de către președinta Maia Sandu pe 28 aprilie 2026. Grațierea a avut loc în contextul unui schimb internațional de prizonieri, facilitând revenirea acasă a doi ofițeri SIS care erau deținuți în Federația Rusă.

- Nicușor Dan, după eliberarea ofițerilor moldoveni: „România a fost parte a efortului care i-a adus acasă”
- Doi ofițeri SIS, eliberați din captivitate în Rusia, sunt în drum spre R. Moldova. Sandu: „Îi mulțumesc președintelui Trump”
- Maia Sandu a semnat decretul de grațiere a fostului director adjunct al SIS, Alexandru Bălan. Detalii despre operațiune
- ULTIMA ORĂ! Alexandru Bălan, grațiat de Maia Sandu și trimis în Belarus în schimbul a doi ofițeri SIS
- Usatîi afirmă că doi ofițeri SIS sunt închiși în Rusia, Grosu roagă cetățenii să nu se informeze de la politicieni
